Svenska Friidrottsförbundet

Huddinge AIS Friidrott

Huddinge AIS friidrott


Index

Inbjudan

PM

Tidsprogram

Funktionärsinfo

Resultat

Startsidan

Resultat Mångkamps-KM F/P 7–14 år 2006

Resultat
Mångkamps-KM F/P 7 – 14 år 2006

Lördagen den 9 september på Källbrinks IP

Här följer resultaten från ungdoms-KM i mångkamp. Inga startande i klass F14.
Vid lika totalpoäng i klasserna F/P 7-9 år har den aktive som haft den lägsta enskilda placeringspoängen bland de 3 grenarna dömts på placeringen före. Vid lika lägsta enskilda placeringspoäng har man vidare jämfört den 2.a och 3.3 placeringspoängen för att skilja de aktivas totalplacering åt.

Observera att 60m finalerna i klasserna F/P 7-9 år var ett bonuslopp och inte räknades in i mångkampen.

Klass: F7 (1999)
Placering Namn 60m Plats Längd Plats Boll Plats Poäng
totalt
60m
final
1
Carolina Eriksson
11,14
1
2,75
1
11,43
1
3
10,48
2
Sandra Werge
11,72
2
2,74
2
7,30
6
10
11,61
3
Cornelia Winnerhagen
12,48
5
2,30
6
9,32
3
14
12,14
4
Felicia Håkansson
12,17
3
2,59
3
6,11
9
15
12,13
5
Kajsa Lundborg
12,54
7
2,11
9
9,64
2
18
12,74
6
Sanna Sigg
12,52
6
2,44
4
6,59
8
18
12,15
7
Dilvin Zakholi
12,46
4
2,04
11
7,17
7
22
11,88
8
Emma Lundin
12,83
8
2,35
5
3,99
13
26
12,95
9
Maja Bergbom
13,16
10
2,02
13
8,65
4
27
---
10
Ebba Rosberg
13,10
9
2,26
7
5,26
11
27
---
11
Maja Hansson
13,77
14
2,02
12
8,63
5
31
---
12
Tuva Söderberg (2000)
13,28
12
2,17
8
3,76
14
34
---
13
Vian Kûrekci
13,92
15
2,06
10
4,17
12
37
---
14
Jasmine Campelo
13,22
11
1,69
14
3,58
15
40
---
15
Mathilda Forsberg-Holm
16,24
16
1,60
15
5,46
10
41
---
16
Lovisa Kahma
13,64
13
1,31
16
2,93
16
45
---
 
Klass: P7 (1999)
Placering Namn 60m Plats Längd Plats Boll Plats Poäng
totalt
60m
final
1
Lucas Björklund
11.50
1
3,07
1
16,85
3
5
11,31
2
Axel Södergren
12.46
3
2,65
3
16,90
2
8
12,03
3
Lucas Calminder
11.66
2
3,04
2
12,51
5
9
11,57
4
Anton Ledell
12.95
5
2,26
5
18,35
1
11
13,01
5
Victor Eriksson
12.87
4
1,93
9
12,62
4
17
13,10
6
Filip Mattsson
14.47
9
2,29
4
10,32
7
20
---
7
Albin Rydén
13.77
8
2,20
6
10,47
6
20
13,63
8
Valter Östberg
13.33
6
2,19
7
10,22
8
21
13,63
9
Oscar Engström
13.65
7
2,13
8
5,55
9
24
13,96
 
Klass: F8 (1998)
Placering Namn 60m Plats Längd Plats Boll Plats Poäng
totalt
60m
final
1
Jonna Luthman
10,90
1
3.48
1
11,66
5
7
10,94
2
Felicia Bodaxell
10,92
2
2.81
4
13,88
1
7
11,23
3
Hanna Krogh
11,07
3
2.88
3
12,68
3
9
11,12
4
Ida Holmström
11,21
5
2.94
2
11,42
6
13
11,25
5
Frida Persson
11,19
4
2.67
5
11,82
4
13
10,98
6
Emma Lindström
11,67
6
2.50
8
10,21
7
21
11,67
7
Eldri Fyksen Sooaru
11,75
7
2.50
9
9,06
9
25
11,98
8
Tindra Söderberg
12,37
11
2.19
14
13,52
2
27
---
9
Jessica Janzén
12,23
10
2.53
6
6,37
13
29
---
10
Mikaela Heen
11,85
8
2.49
10
6,37
12
30
12,13
11
Agnes Moisander
12,70
13
2.52
7
7,37
11
31
---
12
Louise Solheim
12,49
12
2.26
11
9,37
8
31
---
13
Lisa Thor
11,86
9
2.24
13
5,45
14
36
---
14
Olivia Sangell
13,15
14
2.25
12
7,43
10
36
---
 
Klass: P8 (1998)
Placering Namn 60m Plats Längd Plats Boll Plats Poäng
totalt
60m
final
1
Samuel Persson
11,15
2
3,09
2
21,28
1
5
11,17
2
David Ångström
11,25
3
2,90
3
18,41
2
8
11,60
3
Fredrik Kihlbom
11,14
1
3,21
1
10,78
8
10
11,08
4
Christopher Trollsås
11,63
6
2,75
4
14,25
7
17
11,77
5
Gustav Hedström
11,53
4
2,65
5
10,41
9
18
11,71
6
Oskar Falkenstrand
11,90
7
2,61
6
15,35
5
18
12,08
7
Fredrik Tjernberg
11,57
5
2,12
10
17,04
4
19
11,72
8
Ludvig Kitzberger
12,29
9
2,46
8
18,33
3
20
---
9
Marcus Engström
11,97
8
2,55
7
15,09
6
21
12,63
10
Anton Dacke
12,36
10
2,43
9
9,93
10
29
---
 
Klass: F9 (1997)
Placering Namn 60m Plats Längd Plats Boll Plats Poäng
totalt
60m
final
1
Emilia Stenström
9,92
2
3,73
2
23,23
1
5
9,96
2
Olivia Björklund
9,87
1
3,64
3
20,92
2
6
9,77
3
Stina Rosenberg
10,23
3
4,00
1
20,20
3
7
10,07
4
Amanda Stenberg
10,40
4
3,38
4
13,10
5
13
10,32
5
Sanja Mitrovic
11,26
6
3,03
7
16,15
4
17
10,93
6
Sofie Gabrielsson
11,69
10
3,06
5
12,15
6
21
---
7
Cecilia Axelsson
11,38
8
3,05
6
11,86
7
21
11,71
8
Mathilda Alkgård
10,76
5
2,72
10
8,32
13
28
10,86
9
Malin Askild
11,43
9
2,59
12
10,71
9
30
---
10
Andrea Rahlén
12,08
11
2,87
8
9,89
12
31
---
11
Stina Bergwik
12,27
13
2,42
13
11,17
8
34
---
12
Michelle Younadam
12,13
12
2,08
15
10,70
10
37
---
13
Hanna Dacke
12,27
14
2,18
14
10,58
11
39
---
14
Johanna Pehrsson
12,57
15
2,64
11
6,99
14
40
---
Bröt
Louise Persson
11,33
7
2,85
9
dns
 
Bröt
11,09
 
Klass: P9 (1997)
Placering Namn 60m Plats Längd Plats Boll Plats Poäng
totalt
60m
final
1
Jesper Arbinge
9,96
1
3,73
1
24,86
2
4
10,05
2
Sammil Bassis
10,28
2
3,63
2
24,06
3
7
10,48
3
Anders Söderström
10,44
4
3,41
3
26,57
1
8
10,50
4
Sixten Roström
10,36
3
3,32
4
18,09
7
14
10,30
5
Peter Heen
11,00
6
3,19
6
22,63
4
16
11,19
6
Gustav Söderström
10,84
5
3,11
7
16,59
8
20
11,05
7
Håkan Ekholm
11,05
7
3,29
5
15,79
9
21
11,17
8
Jonas Riise
11,07
8
3,03
8
20,69
6
22
11,74
9
Sagar Joon
11,38
9
2,93
9
22,16
5
23
---
10
Fredrik Lundqvist
11,68
10
2,69
10
12,29
10
30
---
 
Klass: F10 (1996)
Placering Namn 60m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 600m Poäng Poäng
totalt
1
Matilda Tamm
9,87
453
3,93
598
6,49
486
2,21,63
403
1940
2
Elin Thun
9,77
482
3,59
476
6,13
443
2,16,60
475
1876
3
Emma Piiri
10,00
416
3,56
464
6,72
512
2,17,83
457
1849
4
Tove Luthman
9,85
458
3,89
583
3,95
124
2,26,59
337
1502
5
Olivia Jurcola
10,34
326
3,49
439
5,55
370
2,37,59
210
1345
6
Hanna Söderberg
10,25
349
3,27
361
5,56
317
2,39,80
188
1215
7
Amanda Ledell
10,58
268
3,26
357
5,36
345
2,35,96
227
1197
8
Sara Thor
11,06
169
3,17
326
5,68
387
2,51,00
93
975
9
Saga Ekman
11,04
172
2,96
252
4,89
280
2,42,63
161
865
10
Sofia Kjellberg
11,55
89
2,74
176
5,49
362
2,41,30
174
801
11
Louise Forsman
10,82
216
3,01
269
4,51
222
2,55,23
65
772
12
Ronja Haglund
12,00
36
2,43
72
3,53
18
2,44,26
147
273
13
Rebecca Håkansson
10,32
331
3,03
276
4,81
268
dns
---
Bröt
 
Klass: P10 (1996)
Placering Namn 60m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 600m Poäng Poäng
totalt
1
Martin Wallin
9,53
520
3,94
559
6,61
486
2,03,95
555
2120
2
Pontus Danforth
9,58
505
3,76
499
5,43
345
2,13,68
392
1741
3
Isak Barrow
9,56
511
3,87
536
5,71
380
2,20,13
299
1726
4
Eric Sorcini
10,32
306
3,55
428
5,11
303
2,14,03
387
1424
5
Fredrik Sidh
10,32
306
3,33
355
5,99
414
2,20,80
290
1365
6
Robin Helling
10,93
176
3,17
303
6,11
429
2,29,49
184
1092
7
Patrik Bomler
12,08
23
2,57
110
5,31
329
2,29,45
184
646
 
Klass: F11 (1995)
Placering Namn 60m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 600m Poäng Poäng
totalt
1
Sophia Persson
10,10
388
4,13
670
7,02
546
2,03,18
693
2297
2
Emma Kullin
9,72
497
3,61
482
7,41
589
2,07,40
621
2189
3
Louise Gabrielsson
9,88
450
3,65
497
6,61
500
2,07,85
613
2060
4
Hannah Svensson
9,60
534
4,04
638
6,13
443
2,21,83
400
2015
5
Sofia Tjernberg
9,90
444
3,65
497
6,20
451
2,17,03
468
1860
6
Helen Zakholi
9,76
485
3,76
536
6,34
468
2,25,88
346
1835
7
Rachelle Haddad
10,41
309
3,69
511
6,36
470
2,14,05
513
1803
8
Amanda Rydén
10,41
309
3,37
396
6,42
478
2,09,46
586
1769
9
Mimmi Rudebrand Nilsson
10,37
318
3,25
354
6,36
470
2,15,46
492
1634
10
Frida Godling
10,57
271
3,15
319
7,61
611
2,28,54
312
1513
11
Felicia Timmstråle
10,81
218
3,38
400
5,24
329
2,11,83
548
1495
12
Alina Askild
10,32
331
3,36
393
5,96
422
2,26,23
341
1487
13
Maja Bergwik
10,97
186
3,10
301
4,41
206
2,11,22
558
1251
14
Klara Kjellström
10,60
264
3,05
283
4,46
214
2,36,92
217
978
15
Josefin Krieg
11,28
130
2,52
102
5,61
378
2,31,12
281
891
16
Sofia Lore
11,73
65
2,87
221
5,22
326
2,38,53
201
813
17
Sofia Grönberg
11,87
49
2,76
183
4,88
278
2,50,46
97
607
 
Klass: P11 (1995)
Placering Namn 60m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 600m Poäng Poäng
totalt
1
Jacob Borssén
9,06
671
4,24
661
12,52
1047
1,49,95
832
3211
2
Markus Jönsson
8,95
708
4,6
784
8,87
721
1,59,70
634
2847
3
Jacob Eklöf
9,39
563
4,64
798
8,52
687
2,00,90
611
2659
4
Calle Moskuvaara
9,56
511
3,89
542
8,58
693
1,50,89
812
2558
5
Hugo Roström
9,8
441
3,86
532
8,62
696
2,05,96
519
2188
6
Gabriel Heen
9,39
563
4,51
753
9,17
750
2,44,14
57
2123
7
John-John Markstedt
9,87
422
3,72
485
6,58
483
2,05,08
535
1925
8
Niklas von Seth
10,01
384
3,69
475
6,14
432
2,20,22
298
1589
9
Sebastian Engström
10,17
343
3,45
395
6,78
505
2,21,48
281
1524
10
Erik Andrén
10,49
267
3,61
448
5,53
358
2,15,16
370
1443
11
Ludvig Edén
dns
---
dns
---
11,09
925
dns
---
ej
mång-
kamp
 
Klass: F12 (1994)
Placering Namn 80m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 600m Poäng Poäng
totalt
1
Sandra Håkansson
12,02
511
4,23
707
8,14
667
2,00,32
745
2630
2
Caroline Kihlbom
12,45
411
3,98
616
5,32
340
2,02,65
703
2070
3
Mikaela Johansson
12,33
438
4,29
729
10,51
897
dnf
0
2064
4
Anna Carlsson
12,53
394
3,89
583
6,48
485
2,11,61
552
2014
5
Frida Ebers
12,84
329
3,52
450
8,48
701
2,23,49
377
1857
6
My Lindahl-Eriksson
13,45
217
3,57
468
5,60
377
2,05,30
656
1718
7
Ebba Sidh
12,78
341
3,59
475
6,85
527
2,26,29
341
1684
8
Manda Tönnes
12,64
370
3,58
471
5,33
341
2,27,23
329
1511
9
Carolin Wallin
13,92
146
3,09
297
5,69
388
2,27,18
329
1160
10
Desireé Cragnell
15,02
30
2,92
238
7,46
595
2,45,38
137
1000
11
Idunn Fyksen Sooaru
12,60
378
4,27
722
6,49
486
dns
---
Bröt
12
Sophie Kamb
12,40
422
3,99
619
6,32
466
dns
---
Bröt
 
Klass: P12 (1994)
Placering Namn 80m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 600m Poäng Poäng
totalt
1
Fredrick Ekholm
12,17
337
4,33
692
8,74
708
2,08,23
480
2217
2
Casper Varis Algård
13,02
185
4,17
637
8,12
647
1,59,93
629
2098
3
Linus Bueno
12,88
207
4,12
620
5,50
354
2,12,32
413
1594
4
Viktor Stenberg
13,02
185
3,96
566
6,11
429
2,13,22
399
1579
5
Emil Sorcini
13,78
85
3,54
425
6,03
419
2,10,50
443
1372
6
Erik Lilliequist
13,54
113
3,20
313
5,91
405
2,15,13
370
1201
7
Gustav Jonsson
14,37
32
3,36
365
4,17
161
2,19,75
304
862
 
Klass: F13 (1993)
Placering Namn 80m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 800m Poäng Poäng
totalt
1
Lisa Berg
11,35
685
4,95
974
8,61
714
2,51,48
632
3005
2
Julia Edén
12,02
511
4,20
696
9,78
829
2,59,13
534
2570
3
Victoria Ricknell
12,90
317
3,82
558
7,43
591
2,41,08
777
2243
4
Anna Johansson
12,73
351
4,18
689
8,18
671
3,00,32
519
2230
5
Erika Wernolf
12,14
482
4,29
729
6,48
485
2,59,76
526
2222
6
Jennifer Riise
12,44
413
4,14
674
7,50
599
3,03,52
481
2167
7
Elsa Österlund
12,59
381
4,14
674
6,94
537
2,59,59
528
2120
8
Agnes Andersson
13,05
288
3,91
590
6,65
504
3,03,55
481
1863
9
Elin Olsson
14,41
85
3,25
354
5,57
373
dns
---
Bröt
 
Klass: P13 (1993)
Placering Namn 80m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 800m Poäng Poäng
totalt
1
Robin Nordkvist
11,12
578
5,30
1026
10,34
858
2,36,24
725
3187
2
Viktor Björnberg
12,25
321
4,50
750
8,30
665
2,33,04
777
2513
3
Jonas Arbinge
11,85
404
4,60
784
6,29
450
2,39,54
673
2311
4
Anton Johansson
11,86
402
4,38
709
6,71
498
2,40,18
663
2272
5
Sven Lundkvist
13,31
143
3,91
549
6,62
488
2,55,29
450
1630
6
Alexander Björnberg
dns
---
4,63
794
8,03
638
dns
---
Bröt
 
Klass: P14 (1992)
Placering Namn 80m Poäng Längd Poäng Kula Poäng 800m Poäng Poäng
totalt
1
Linus Nielsen
11,95
383
4,14
627
7,78
349
2,39,22
678
2037

Maila ansvarig utgivare, webmaster. Senast uppdaterad 21-sep-06
All contents copyright 2000-2006 Huddinge AIS Friidrott. All rights reserved