Svenska Friidrottsförbundet

Huddinge AIS Friidrott

Huddinge AIS friidrott


Index

Inbjudan

PM

Tidsprogram fredag

Tidsprogram lördag

Tidsprogram söndag

Resultat

Startsidan

Slutliga resultat från JUNIOR-SM i Friidrott 2006

Nu är korrekturläsningen genomförd. Två fel hittades på den resultatlista som publicerades på nätet.

1. Dan Eric Archer M22 5000 skall ha mellantiden 9.21,49 (ej 9.29,49).
2. Louise Martin F19 200 m final skall ha tiden 25,53 (ej 25,63).

M22 100 M                            
    FÖRSÖK 1   Vind: -0,5            2006-08-04
   1 Rasmus Lantz             85 IFK Helsingborg       11.02  F
   2 Fredrik Ottosson         84 Alvesta FI            11.08  F
   3 Lars Fridén              86 IK Ymer               11.13  F
   4 Johan Zetterberg         84 Strands IF            11.24
   5 Paul Thuvesson           84 Vittsjö GoIK          11.60
   6 Janne Kemi               85 Huddinge AIS          12.00
    FÖRSÖK 2    +0,6                 2006-08-04
   1 Sebastian Öberg          86 Turebergs FK          11.10  F
   2 Kim Freiburghaus         86 Lomma FIK             11.39  F
   3 Jonathan Waltersson      85 Bollnäs FIK           11.56
   4 Elias Amado              86 Ullevi FK             11.75
   5 Christian Sjöberg        84 Mariestads AIF        12.08
     Erik Lundvik             85 IFK Växjö              Bröt
    FÖRSÖK 3    +2,4                 2006-08-04
   1 Djordje Djekic           85 IFK Trelleborg        11.00  F
   2 Jens Löfgren             86 Villstad GIF          11.06  F
   3 Henrik Nyblad            84 Bollnäs FIK           11.10  F
   4 Patrik Rosencrantz       86 Hammarby IF           11.29
   5 Daniel Hillgren          85 Huddinge AIS          11.46
     Carl Westberg            86 Falu IK                Bröt
    FINAL 1    +1,6                  2006-08-04
   1 Rasmus Lantz             85 IFK Helsingborg       10.77
   2 Sebastian Öberg          86 Turebergs FK          10.89
   3 Djordje Djekic           85 IFK Trelleborg        10.92
   4 Fredrik Ottosson         84 Alvesta FI            10.92
   5 Lars Fridén              86 IK Ymer               10.98
   6 Henrik Nyblad            84 Bollnäs FIK           11.05
   7 Kim Freiburghaus         86 Lomma FIK             11.34
   8 Jens Löfgren             86 Villstad GIF          12.73
   
M22
200 M FÖRSÖK 1 Vind: -1,6 2006-08-06 1 Sebastian Öberg 86 Turebergs FK 22.23 F 2 Niklas Larsson 85 Hässelby SK 22.64 F 3 Lars Fridén 86 IK Ymer 22.81 F 4 Jonathan Waltersson 85 Bollnäs FIK 23.16 5 Elias Amado 86 Ullevi FK 23.30 6 Christopher Svensson 85 IFK Helsingborg 23.40 7 Martin Johannsen 86 Danderyd Athletic 23.75 FÖRSÖK 2 -1,5 2006-08-06 1 Fredrik Johansson 86 IF Göta 22.02 F 2 Rasmus Lantz 85 IFK Helsingborg 22.24 F 3 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby IF 22.81 F 4 Fredrik Ottosson 84 Alvesta FI 22.88 F 5 Henrik Nyblad 84 Bollnäs FIK 23.08 F 6 Björn Pettersson 85 Oskarshamns SK 23.31 7 Per Johnsson 84 Söderhamns IF 23.49 FINAL +1,6 2006-08-06 1 Fredrik Johansson 86 IF Göta 21.49 2 Rasmus Lantz 85 IFK Helsingborg 21.65 3 Sebastian Öberg 86 Turebergs FK 21.77 4 Niklas Larsson 85 Hässelby SK 22.07 5 Fredrik Ottosson 84 Alvesta FI 22.19 6 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby IF 22.26 7 Lars Fridén 86 IK Ymer 22.53 8 Henrik Nyblad 84 Bollnäs FIK 22.63
M22
400 M FINAL 2006-08-05 1 Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK 48.17 2 Joni Jaako 86 GoIF Tjalve 48.24 3 Niklas Larsson 85 Hässelby SK 49.86 4 Per Johnsson 84 Söderhamns IF 50.89 5 Christopher Svensson 85 IFK Helsingborg 51.29 6 Mattias Stjernlöf 86 Råby-Rekarne FIF 51.71 7 Felix Linse 86 IK Finish 52.32
M22
800 M FÖRSÖK 1 2006-08-05 1 Johan Kågeman 86 Turebergs FK 1.55.19 F 2 Simon Rasmussen 86 Rånäs 4 H 1.55.58 F 3 Fredrik Björklund 86 Hälle IF 1.56.23 F 4 Joakim Löfwing 84 Hammarby IF 1.56.59 F 5 Björn Johansson 86 Ullevi FK 1.57.10 6 Johan Arnqvist 85 IF Göta 1.57.49 7 John Dunell 86 Rånäs 4 H 1.59.22 8 Christer Sörvik 84 Hälle IF 1.59.57 FÖRSÖK 2 2006-08-05 1 Niclas Rysjö 84 Hammarby IF 1.55.76 F 2 Jacob Gustavsson 84 Ullevi FK 1.55.89 F 3 Johan Bagge 84 IF Göta 1.56.03 F 4 Mattias Stjernlöf 86 Råby-Rekarne FIF 1.56.24 F 5 Patrik Andersson 86 Hälle IF 1.57.23 6 Niklas Liberg 86 IFK Lund 1.57.97 7 Reine Rasmusson 85 Kungsängens SK 2.00.35 8 Patrik Magnusson 84 Hälle IF 2.01.57 FINAL 2006-08-06 1 Jacob Gustavsson 84 Ullevi FK 1.51.82 2 Joakim Löfwing 84 Hammarby IF 1.52.63 3 Johan Kågeman 86 Turebergs FK 1.52.65 4 Niclas Rysjö 84 Hammarby IF 1.52.68 5 Simon Rasmussen 86 Rånäs 4 H 1.53.76 6 Mattias Stjernlöf 86 Råby-Rekarne FIF 1.56.88 7 Fredrik Björklund 86 Hälle IF 1.58.65 Johan Bagge 84 IF Göta Ej start
M22
1500 M FINAL 2006-08-05 1 Olle Walleräng 85 Hammarby IF 3.50.44 2 Jacob Gustavsson 84 Ullevi FK 3.50.84 3 Joakim Löfwing 84 Hammarby IF 3.50.95 4 Henning Tunek 86 IK Akele 3.54.18 5 Fredrik Björklund 86 Hälle IF 3.57.79 6 Daniel Lundgren 85 Turebergs FK 3.59.24 7 Albert Mollén 85 Söderköpings FIK 3.59.89 8 Kristoffer Thorsson 84 Kongahälla AIK 4.04.94 9 Tobias Nylander 85 Hammarby IF 4.05.89 10 Tim Kerro 84 IFK Umeå 4.18.89 Johan Bagge 84 IF Göta Bröt
M22
5000 M FINAL 2006-08-06 1 Fredrik Johansson 86 IFK Växjö 15.26.28 9,33,79 2 Dan Eric Archer 84 Sävedalens AIK 15.41.53 9,21,49 3 Magnus Jensen 84 Hammarby IF 15.45.86 9,33,94 4 Henrik Åkerlund 86 Huddinge AIS 15.46.89 9,33,88 5 Henning Tunek 86 IK Akele 15.47.45 9,33,72 6 Mattias Millinger 84 Ärla IF 15.51.49 9,34,11 7 Oskar Majling 86 Kungsängens SK 15.53.43 9,39,40 8 Albert Mollén 85 Söderköpings FIK 15.57.68 9,33,72 9 Mikael Andersson 86 Vallentuna FK 16.04.76 9,34,03 10 Fredrik Johansson 85 Ullevi FK 16.10.90 9,34,33 Tim Kerro 84 IFK Umeå Bröt 9,34,13
M22
110 M HÄCK 106,7CM FINAL Vind: +0,9 2006-08-05 1 Samuel Linden 86 Falu IK 15.70 2 Björn Pettersson 85 Oskarshamns SK 16.66 3 Janne Kemi 85 Huddinge AIS 17.76 Christian Sjöberg 84 Mariestads AIF Ej start
M22
400 M HÄCK 91,4CM FINAL 2006-08-06 1 Henrik Encke 84 Hässelby SK 52.45 2 Fredrik Tallryd 86 Östersunds GIF 55.70 3 Tobias Ohlsson 86 IFK Växjö 56.37 4 Gustav Hansson 84 Gotländsk FI 62.44 5 Andreas Löfqvist 86 Eslövs AIF 66.34 John Dunell 86 Rånäs 4 H Bröt
M22
2000 M HINDER FINAL 2006-08-04 1 Fredrik Johansson 86 IFK Växjö 5.52.04 2 Daniel Lundgren 85 Turebergs FK 5.55.54 3 Mattias Borg 85 Ullevi FK 6.00.02 4 Anders Holmberg 84 Hammarby IF 6.02.57 5 Mattias Millinger 84 Ärla IF 6.07.02 6 Daniel Bengtsson 86 Sävedalens AIK 6.09.62 Oskar Kanmert Gustafsson 84 Hammarby IF Bröt Johan Arnqvist 85 IF Göta Bröt
M22
HÖJDHOPP 2006-08-06 1 Samuel Linden 86 Falu IK 201 2 Daniel Olofsson 84 Hässelby SK 199 3 Jesper Granlund 86 Huddinge AIS 197 4 Patrik Sjöbom 86 Huddinge AIS 191 Janne Kemi 85 Huddinge AIS Ej res.
M22
STAVHOPP 2006-08-05 1 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi FK 471 2 Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS 466 3 Sebastian Zawadzki 84 Malmö AI 460 4 Joakim Norman 84 Mölndals AIK 446 5 Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK 438
M22
LÄNGDHOPP 2006-08-05 1 Andreas Otterling 86 KFUM Örebro 708w +2,3
687 +1,6 2 Fredrik Persson 86 Gefle IF 697 +0,3 3 Johan Zetterberg 84 Strands IF 695w +2,3
647 -0,4 4 Jimmie Johnsson 85 IK Finish 693 +1,1 5 Sebastian Ekstrand 86 IK Finish 684w +2,3
653 -0,6 6 Jens Mattisson 85 Vittsjö GoIK 682 +1,4 7 Paul Thuvesson 84 Vittsjö GoIK 677 -0,1 8 Björn Pettersson 85 Oskarshamns SK 663 +1,1 9 Minh Le 86 Lidköpings IS 644 -1,2 10 Rowan Fernando 85 Motala AIF 628 +0,9 11 Kim Freiburghaus 86 Lomma FIK 612 +0,8 12 Karl-Fredrik Bergqvist 86 Hässelby SK 603 +0,8 13 Daniel Holm 86 Östhammar FI 553 -0,1 14 Janne Kemi 85 Huddinge AIS 420w +2,3
M22
TRESTEG 2006-08-06 1 Andreas Otterling 86 KFUM Örebro 1507 +0,6 2 Carl Westberg 86 Falu IK 1487 +0,2 3 Jimmie Johnsson 85 IK Finish 1417 +0,9 4 Sebastian Ekstrand 86 IK Finish 1412 +1,0 5 Johan Zetterberg 84 Strands IF 1406 -0,8 6 Alexander Ljungblom 85 Ullevi FK 1386 +0,6 7 Paul Thuvesson 84 Vittsjö GoIK 1347 -1,1 8 Jens Mattisson 85 Vittsjö GoIK 1252 +1,5
M22
KULA 7,26 KG 2006-08-04 1 Mats Olsson 86 Järvsö IF 1490 2 Johan Pihlgren 86 Strands IF 1420 3 Samuel Linden 86 Falu IK 1378 4 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå AIK FI 1314 5 Janne Kemi 85 Huddinge AIS 1000
M22
DISKUS 2,0 KG 2006-08-05 1 Tommy Kristiansen 86 SK Bore 4656 2 Ibro Ribic 86 Falu IK 4541 3 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå AIK FI 4250 4 Mats Olsson 86 Järvsö IF 4249 5 Joakim Axelsson 86 Nyköpings BIS 4101 6 Niklas Wiklund 85 Skellefteå AIK FI 3955 7 Johan Pihlgren 86 Strands IF 3894 Samuel Linden 86 Falu IK Ej res.
M22
SLÄGGA 7,26 KG 2006-08-04 1 Robert Alneroth 84 Gefle IF 6305 2 Hans Eriksson 86 SK Bore 5482 3 Ibro Ribic 86 Falu IK 5140 4 Joakim Stenman 85 Huddinge AIS 5097 5 Mats Olsson 86 Järvsö IF 4994 6 Torbjörn Sörman 86 Wedevågs IF 4734 7 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå AIK FI 4695 8 Johan Bark 85 Västerås FIK 4574
M22
SPJUT 800 G 2006-08-04 1 Markus Hayden 86 Valbo AIF 6672 2 Niklas Wiklund 85 Skellefteå AIK FI 6662 3 Joakim Lindskog 86 Valbo AIF 5943 4 Andreas Fransson 86 IF Göta 5926 5 Jesper Sandberg 85 GoIF Tjalve 5899 6 Johan Harlestedt 85 Sollefteå GIF 5672
P19
100 M FÖRSÖK 1 Vind: -2,7 2006-08-04 1 Per Strandquist 87 Malmö AI 10.92 SF 2 Jonas Mårtensson 88 Villstad GIF 11.32 SF 3 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT 11.35 SF 4 Patric Erlandsson 88 Kungsängens SK 11.62 5 Dennis Muniale Olsen 88 Västerås FIK 11.63 6 Erik Näsman 87 Bollnäs FIK 11.78 7 Per Jonsson 88 Dals Södra FFI 12.21 FÖRSÖK 2 +0,8 2006-08-04 1 Jonas Hilmersson 88 Ullevi FK 11.18 SF 2 Simon Johansson 87 IF Göta 11.21 SF 3 Christian Hedman 87 Falkenbergs IK 11.22 SF 4 Carl Dahllöf 88 Ullevi FK 11.37 SF 5 Dan Englesson 88 Östhammar FI 11.54 6 Alexander Lundholm 88 IFK Tumba 11.65 7 Andreas Blom 88 Eslövs AIF 12.61 FÖRSÖK 3 +1,6 2006-08-04 1 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 10.97 SF 2 Henrik Adolfsson 88 Nyköpings BIS 11.11 SF 3 André Brännström 87 Skellefteå AIK FI 11.13 SF 4 Christian Rodriges 87 Hässelby SK 11.18 SF 5 Daniel Olsson 87 Klippans FK 11.45 SF 6 Sebastian Holmberg 87 IFK Lund 11.67 7 Viktor Lindgren 88 Huddinge AIS 12.01 FÖRSÖK 4 +0,9 2006-08-04 1 Nils-Göran Nilsson 88 Täby IS 11.22 SF 2 Nicklas Nilsson 87 Bromma IF 11.27 SF 3 Emil Zail 87 KFUM Kristianstad 11.27 SF 4 David Tegel 87 Trollhättans SK 11.34 SF 5 Rickard Göthlin 87 IF Linden 11.46 6 Fabian Willskytt 87 IF Kville 11.60 SEMIFINAL 1 +0,9 2006-08-04 1 Per Strandquist 87 Malmö AI 10.62 F 2 Henrik Adolfsson 88 Nyköpings BIS 11.05 F 3 Nils-Göran Nilsson 88 Täby IS 11.14 F 4 André Brännström 87 Skellefteå AIK FI 11.15 F 5 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT 11.22 F 6 Jonas Mårtensson 88 Villstad GIF 11.30 7 Daniel Olsson 87 Klippans FK 11.39 Christian Rodriges 87 Hässelby SK -Ej start SEMIFINAL 2 +1,4 2006-08-04 1 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 10.88 F 2 Simon Johansson 87 IF Göta 10.93 F 3 Emil Zail 87 KFUM Kristianstad 11.08 F 4 Christian Hedman 87 Falkenbergs IK 11.26 5 Jonas Hilmersson 88 Ullevi FK 11.28 6 Nicklas Nilsson 87 Bromma IF 11.29 7 David Tegel 87 Trollhättans SK 11.41 8 Carl Dahllöf 88 Ullevi FK 11.41 FINAL +1,2 2006-08-04 1 Per Strandquist 87 Malmö AI 10.60 2 Simon Johansson 87 IF Göta 10.82 3 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 10.84 4 Emil Zail 87 KFUM Kristianstad 11.02 5 Henrik Adolfsson 88 Nyköpings BIS 11.04 6 André Brännström 87 Skellefteå AIK FI 11.09 7 Nils-Göran Nilsson 88 Täby IS 11.17 8 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT 11.25
P19
200 M FÖRSÖK 1 Vind: -0,8 2006-08-06 1 Edmund Yeboah 88 Hässelby SK 22.25 SF 2 Nicklas Nilsson 87 Bromma IF 22.90 SF 3 Patric Erlandsson 88 Kungsängens SK 22.93 SF 4 Daniel Olsson 87 Klippans FK 23.07 SF 5 Staffan Ekefjärd 87 Skellefteå AIK FI 23.45 6 Leo Silvén Möller 88 Huddinge AIS 23.73 7 Alexander Lundholm 88 IFK Tumba 24.01 FÖRSÖK 2 +0,0 2006-08-06 1 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 22.66 SF 2 Nils-Göran Nilsson 88 Täby IS 22.86 SF 3 Jonas Hilmersson 88 Ullevi FK 23.00 SF 4 Victor Lohr 87 IK Orient 23.20 SF 5 Fabian Willskytt 87 IF Kville 23.57 6 Robin Andersson 88 KFUM Kristianstad 23.72 7 Rickard Göthlin 87 IF Linden 23.88 FÖRSÖK 3 -1,1 2006-08-06 1 Simon Johansson 87 IF Göta 22.58 SF 2 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge AIS 22.71 SF 3 Eddy Willför 88 Västerås FIK 23.05 SF 4 David Tegel 87 Trollhättans SK 23.30 SF 5 Patrik Waldenström 88 Österhaninge IF 23.31 6 Per-Erik Söderqvist 87 Söderhamns IF 23.44 7 Jesper Festin 88 Upsala IF 24.37 FÖRSÖK 4 +1,4 2006-08-06 1 Per Strandquist 87 Malmö AI 22.28 SF 2 Emil Zail 87 KFUM Kristianstad 22.59 SF 3 André Brännström 87 Skellefteå AIK FI 22.82 SF 4 Dennis Muniale Olsen 88 Västerås FIK 23.10 SF 5 Frans Bjellerup 87 Turebergs FK 23.41 6 Daniel Jacksén 88 Spårvägens FK 23.67 7 Viktor Lindgren 88 Huddinge AIS 24.12 SEMIFINAL 1 +0,5 2006-08-06 1 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 22.22 F 2 Emil Zail 87 KFUM Kristianstad 22.38 F 3 Nicklas Nilsson 87 Bromma IF 22.58 F 4 André Brännström 87 Skellefteå AIK FI 22.67 F ,668 lottad 5 Daniel Olsson 87 Klippans FK 22.82 6 David Tegel 87 Trollhättans SK 23.09 Eddy Willför 88 Västerås FIK Ej start Edmund Yeboah 88 Hässelby SK Ej start SEMIFINAL 2 +1,5 2006-08-06 1 Per Strandquist 87 Malmö AI 21.29 F 2 Simon Johansson 87 IF Göta 21.81 F 3 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge AIS 22.52 F 4 Victor Lohr 87 IK Orient 22.61 F 5 Nils-Göran Nilsson 88 Täby IS 22.67 ,668 6 Patric Erlandsson 88 Kungsängens SK 22.83 7 Jonas Hilmersson 88 Ullevi FK 23.01 8 Dennis Muniale Olsen 88 Västerås FIK 23.15 FINAL +2,4 2006-08-06 1 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 21.48 2 Simon Johansson 87 IF Göta 21.51 3 Emil Zail 87 KFUM Kristianstad 21.77 4 Nicklas Nilsson 87 Bromma IF 22.15 5 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge AIS 22.28 6 André Brännström 87 Skellefteå AIK FI 22.40 7 Victor Lohr 87 IK Orient 22.46 Per Strandquist 87 Malmö AI Ej start
P19
400 M FÖRSÖK 1 2006-08-04 1 Tor Pöllänen 87 Hässelby SK 49.70 F 2 Victor Lohr 87 IK Orient 50.46 F 3 Per-Erik Söderqvist 87 Söderhamns IF 50.85 F 4 Viktor Sundberg 88 IFK Märsta 51.22 F 5 Frans Bjellerup 87 Turebergs FK 51.35 6 Yngve Forslin 87 Hässelby SK 52.55 7 Christian Sonehag 88 Upsala IF 52.86 FÖRSÖK 2 2006-08-04 1 Patrik Waldenström 88 Österhaninge IF 50.69 F 2 Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK 50.88 F 3 Leo Silvén Möller 88 Huddinge AIS 51.33 4 André Kahlström 88 Gotländsk FI 51.41 5 Robin Andersson 88 KFUM Kristianstad 52.20 6 Erik Karlsson 88 IFK Tumba 54.46 7 Martin Andersson 88 Gillberga-Lista I 54.76 Gustav Karnebäck 87 Turebergs FK Bröt FÖRSÖK 3 2006-08-04 1 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge AIS 50.21 F 2 Henrik Astfors 87 Västerås FIK 51.11 F 3 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi IF 51.45 4 John Andersson 88 Nyköpings BIS 51.47 5 Johan Eriksson 88 Ärla IF 51.92 6 Daniel Jacksén 88 Spårvägens FK 52.17 7 Mats-Åke Hansson 88 Södra Vi IF 52.60 FINAL 2006-08-05 1 Tor Pöllänen 87 Hässelby SK 49.22 2 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge AIS 50.19 3 Henrik Astfors 87 Västerås FIK 50.49 4 Victor Lohr 87 IK Orient 50.72 5 Patrik Waldenström 88 Österhaninge IF 51.15 6 Per-Erik Söderqvist 87 Söderhamns IF 51.51 Viktor Sundberg 88 IFK Märsta Ej start Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK Bröt
P19
800 M FÖRSÖK 1 2006-08-05 1 Saibou Kebbeh 88 Malmö AI 1.59.25 F 2 Johan Walldén 87 Gefle IF 1.59.39 F 3 Martin Lindqvist 88 IFK Lund 1.59.62 4 Sami Tesfaldet 87 Tyresö FK 1.59.92 5 Andreas Karlsson 88 KFUM Örebro 2.00.89 6 Daniel Malmqvist 88 IF Udd 2.10.06 7 Mikael Åkerblom Andersso 88 Rånäs 4 H 2.15.04 Emil Oscarsson 87 Alingsås IF Bröt FÖRSÖK 2 2006-08-05 1 Henrik Astfors 87 Västerås FIK 2.01.51 F 2 Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF 2.01.57 F 3 André Kahlström 88 Gotländsk FI 2.01.66 4 Patrik Carlsson 88 Rånäs 4 H 2.02.08 5 Emil Ryberg 87 Ullevi FK 2.02.09 6 William Taudien 88 Ärla IF 2.02.61 7 Viktor Ludén 87 IK Westmania 2.06.65 FÖRSÖK 3 2006-08-05 1 Tor Pöllänen 87 Hässelby SK 1.57.12 F 2 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne FIF 1.57.16 F 3 Olle Olofsson 88 Bollnäs FIK 1.57.38 F 4 Robin Leandersson 88 Kyrkhults SK 1.57.99 F 5 Tobias Ohlsson 87 Rånäs 4 H 1.59.46 F 6 Mats-Åke Hansson 88 Södra Vi IF 2.03.71 Eric Wretström 88 SK Graal Bröt FINAL 2006-08-06 1 Tor Pöllänen 87 Hässelby SK 1.52.83 2 Johan Walldén 87 Gefle IF 1.53.69 3 Henrik Astfors 87 Västerås FIK 1.54.12 4 Saibou Kebbeh 88 Malmö AI 1.54.28 5 Olle Olofsson 88 Bollnäs FIK 1.54.42 6 Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF 1.54.61 7 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne FIF 1.54.78 8 Tobias Ohlsson 87 Rånäs 4 H 2.00.02 9 Robin Leandersson 88 Kyrkhults SK 2.02.93
P19
1500 M FÖRSÖK 1 2006-08-04 1 Johan Walldén 87 Gefle IF 4.03.99 F 2 David Nilsson 87 Högby IF 4.04.04 F 3 Emil Oscarsson 87 Alingsås IF 4.04.06 F 4 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK 4.04.23 F 5 Marcus Åberg 88 Söderköpings FIK 4.05.14 F 6 Erik Widing 87 Turebergs FK 4.06.38 7 Sami Tesfaldet 87 Tyresö FK 4.13.63 8 Martin Dehlin 88 IF Vingarna 4.26.35 FÖRSÖK 2 2006-08-04 1 Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF 4.02.68 F 2 Patrik Carlsson 88 Rånäs 4 H 4.04.07 F 3 Oskar Danielsson 88 Söderköpings FIK 4.04.26 F 4 Tobias Lundgren 87 Spårvägens FK 4.04.72 F 5 Saibou Kebbeh 88 Malmö AI 4.05.37 F 6 Rickard Nyman 88 Söderköpings FIK 4.06.53 7 Martin Lindqvist 88 IFK Lund 4.11.25 8 Viktor Kjellin 88 Mölndals AIK 4.16.28 FINAL 2006-08-05 1 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK 3.54.65 2 Johan Walldén 87 Gefle IF 3.54.91 3 Oskar Danielsson 88 Söderköpings FIK 3.57.24 4 Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF 3.58.49 5 Marcus Åberg 88 Söderköpings FIK 4.00.54 6 David Nilsson 87 Högby IF 4.01.23 7 Emil Oscarsson 87 Alingsås IF 4.02.56 8 Patrik Carlsson 88 Rånäs 4 H 4.08.30 9 Tobias Lundgren 87 Spårvägens FK 4.18.20 Saibou Kebbeh 88 Malmö AI Bröt
P19
5000 M FINAL 2006-08-06 1 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK 15.24.11 9,17,55 2 David Nilsson 87 Högby IF 15.45.44 ? 3 Tobias Lundgren 87 Spårvägens FK 15.46.58 ? 4 Erik Widing 87 Turebergs FK 15.47.96 ? 5 Oskar Danielsson 88 Söderköpings FIK 15.49.97 ? 6 Marcus Åberg 88 Söderköpings FIK 16.01.44 9,48,65 7 Pontus Gustavsson 88 Sågmyra SK 16.05.64 9,48,51 8 Rickard Nyman 88 Söderköpings FIK 16.22.06 9,48,70 9 Petter Eriksson 88 Östhammar FI 16.36.44 9,50,78 10 Erik Ekblad 88 GoIF Tjalve 17.40.32 10,07,84
P19
110 M HÄCK 100 CM FÖRSÖK 1 Vind: -3,0 2006-08-04 1 Josua Gustavsson 88 Ullevi FK 14.79 F 2 Andreas Andersson 87 Upsala IF 15.10 F 3 Niclas Åkerström 88 IK Ymer 15.23 F 4 Hans Lämås 88 IF Göta 16.01 F 5 Robert Bergqvist 88 Hässelby SK 16.10 Björn Johansson 88 Västerås FIK Bröt FÖRSÖK 2 +1,7 2006-08-04 1 Björn Barrefors 87 Hammarby IF 14.63 F 2 Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 15.06 F 3 Nicklas Nilsson 87 Bromma IF 15.23 F 4 Johan Edvinsson 88 Upsala IF 15.26 F 5 Sebastian Holmberg 87 IFK Lund 16.25 Vuk Djekic 88 Malmö AI Bröt FINAL -0,4 2006-08-05 1 Björn Barrefors 87 Hammarby IF 14.53 2 Josua Gustavsson 88 Ullevi FK 14.60 3 Niclas Åkerström 88 IK Ymer 14.84 4 Andreas Andersson 87 Upsala IF 14.89 5 Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 15.08 6 Nicklas Nilsson 87 Bromma IF 15.25 7 Johan Edvinsson 88 Upsala IF 15.99 Hans Lämås 88 IF Göta Ej start
P19
300 M HÄCK 91,4 CM FÖRSÖK 1 2006-08-05 1 Niclas Åkerström 88 IK Ymer 39.39 F 2 Josua Gustavsson 88 Ullevi FK 39.69 F 3 Marcus Uussalu 88 Mölndals AIK 40.07 F 4 Johan Eriksson 88 Ärla IF 40.50 F 5 Staffan Ekefjärd 87 Skellefteå AIK FI 40.81 FÖRSÖK 2 2006-08-05 1 Johan Edvinsson 88 Upsala IF 39.35 F 2 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi IF 39.85 F 3 Muhannad Abdul Karim 88 Eskilstuna FI 40.55 F 4 Jesper Madsen 88 IK Finish 40.70 F FINAL 2006-08-06 1 Niclas Åkerström 88 IK Ymer 37.97 2 Johan Edvinsson 88 Upsala IF 38.31 3 Josua Gustavsson 88 Ullevi FK 38.83 4 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi IF 38.88 5 Marcus Uussalu 88 Mölndals AIK 39.32 6 Johan Eriksson 88 Ärla IF 40.64 7 Muhannad Abdul Karim 88 Eskilstuna FI 40.67 8 Jesper Madsen 88 IK Finish 41.02
P19
2000 M HINDER FINAL 2006-08-04 1 David Nilsson 87 Högby IF 6.08.41 2 Erik Scheller 87 Spårvägens FK 6.11.06 3 Eric Wretström 88 SK Graal 6.12.72 4 Robin Leandersson 88 Kyrkhults SK 6.22.02 5 Emil Ryberg 87 Ullevi FK 6.28.47 6 Erik Ekblad 88 GoIF Tjalve 6.43.25 7 Emil Westman 88 Rånäs 4 H 6.44.97
P19
HÖJDHOPP 2006-08-05 1 Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas 206 2 Erik Jakobsson 88 Brattås CK 204 3 Björn Barrefors 87 Hammarby IF 200 4 Conrad Öster 88 Södra Sandby IF 198 5 Mattias Gren 88 IFK Trelleborg 198 6 Jakob Thorvaldsson 88 Heby AIF 198 7 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi IF 193 8 Christoffer Holmström 88 FIK Kalmarsund 193 9 Joakim Strömvall 87 IF Göta 193 10 Jonatan Gustafsson 88 FIK Kalmarsund 190 11 Pontus Norman 88 Mölndals AIK 186 12 Daniel Hägg 87 Eslövs AIF 186 13 Robert Bergqvist 88 Hässelby SK 182 14 Hannes Sundell 88 Ljungsbro FK 170 Niclas Liedberg 88 Spårvägens FK Ej start
P19
STAVHOPP 2006-08-04 1 Björn Barrefors 87 Hammarby IF 471 2 John Gustafsson 88 Skellefteå AIK FI 461 3 Björn Johansson 88 Västerås FIK 456 4 Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 436 5 Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK FI 428 6 Jonas Elgered 87 Hammarby IF 416 7 Daniel L. Persson 88 Gefle IF 386 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsvedens FIK Ej res.
P19
LÄNGDHOPP, KVAL 2006-08-06 1 Christian Hedman 87 Falkenbergs IK 688 +0,0 Q 2 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT 670 +0,1 Q 3 Björn Barrefors 87 Hammarby IF 670 +0,0 Q 4 Hannes Palm 87 KA 2 IF 669 +0,6 Q 5 Niclas Liedberg 88 Spårvägens FK 669 +0,4 Q 6 Robin Lundh 87 Linköpings GIF 656 +0,0 Q 7 Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas 655 +0,5 Q 8 Henrik Adolfsson 88 Nyköpings BIS 654 +0,6 q 9 Mathias Brunström 88 IF Göta 649 +0,8 q 10 Hans Lämås 88 IF Göta 640 +1,3 q 11 Vuk Djekic 88 Malmö AI 633 +1,1 q 12 Jonathan Söderling 88 Spårvägens FK 626 +1,4 q 13 Erik Näsman 87 Bollnäs FIK 623 +0,0 14 Sebastian Haglund 88 Södra Vi IF 623 -0,1 15 Per Jonsson 88 Dals Södra FFI 621 +0,6 16 Jonas Elgered 87 Hammarby IF 609 +0,7 17 Nils-Göran Nilsson 88 Täby IS 600 +0,7 18 Richard Andersson 87 Upsala IF 593 +1,1 19 Johan Andersson 88 Villstad GIF 560 +0,7 20 Alex Abdalian 88 Järva FK 547 -0,6 21 André Lundmark 88 Huddinge AIS 298 -1,1 Erik Lundmark 88 Västerås FIK Ej start
P19
LÄNGDHOPP, FINAL 2006-08-06 1 Björn Barrefors 87 Hammarby IF 714 +0,3 6,96 2 Hannes Palm 87 KA 2 IF 714w +2,4 6,87
668 +1,2 3 Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas 691w +2,4
687 +1,3 4 Vuk Djekic 88 Malmö AI 681 +1,8 5 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT 667 +1,5 6 Christian Hedman 87 Falkenbergs IK 653 +0,6 7 Niclas Liedberg 88 Spårvägens FK 649 +0,5 8 Robin Lundh 87 Linköpings GIF 626 -0,5 9 Hans Lämås 88 IF Göta 615 +1,6 10 Mathias Brunström 88 IF Göta 611 +0,6 11 Jonathan Söderling 88 Spårvägens FK 599 +1,3 Henrik Adolfsson 88 Nyköpings BIS Ej start
P19
TRESTEG 2006-08-05 1 Mathias Ström 87 Strömstads IF 1487 +1,5 2 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi IF 1425 +2,0 14,11 3 David Ståhlberg 87 Örbyhus IF 1425 +0,2 14,05 4 Niclas Liedberg 88 Spårvägens FK 1411 +0,7 5 Daniel Falk 88 Lerum FI 1394 +0,8 6 Niklas Fagersson 88 Ullevi FK 1380w +3,3
1370 -1,0 7 Mattias Flander 88 Ullevi FK 1365 +0,6 8 Mikael Persson 87 IK Pallas 1356 +1,1 9 Daniel Persson 88 Gefle IF 1343 +1,8 10 Sebastian Haglund 88 Södra Vi IF 1342 -1,3 11 Richard Andersson 87 Upsala IF 1338 -0,8 12 Jonathan Söderling 88 Spårvägens FK 1320 +1,7 13 Emil Afzelius 88 Bollnäs FIK 1305 +0,0 14 Mladjen Dzakovic 87 Hammarby IF 1287w +2,7
1279 +1,3 15 Peter Olsson 87 Eds SK 1270 +0,0
P19
KULA 6,0 KG 2006-08-04 1 Axel Härstedt 87 IK Finish 1752 2 Ulf Ankarling 88 IF Göta 1650 3 Per Rosell 87 FIK Kalmarsund 1614 4 Nicklas Eriksson 87 SoIK Hellas 1572 5 Anders Lundell 88 KFUM Arvika IA 1568 6 Mikael Hedström 87 Skellefteå AIK FI 1567 7 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsvedens FIK 1448 8 Richard Johansson 88 Mariestads AIF 1373 9 Jens Wesemann 87 Heleneholms IF 1334 10 Robert Bergqvist 88 Hässelby SK 1225 Jari Kemi 88 Huddinge AIS Ej res. Henrik Adolfsson 88 Nyköpings BIS Ej res.
P19
DISKUS 1,75 KG 2006-08-04 1 Axel Härstedt 87 IK Finish 5425 2 Per Rosell 87 FIK Kalmarsund 5052 3 Ulf Ankarling 88 IF Göta 4697 4 Eric Svensson 87 IFK Växjö 4693 5 Lars Jarnefjord 88 Ullevi FK 4561 6 Jens Wesemann 87 Heleneholms IF 4044 7 David Olsson 88 Hammarby IF 3981 8 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsvedens FIK 3751 9 Jari Kemi 88 Huddinge AIS 1448
P19
SLÄGGA 6,0 KG 2006-08-05 1 Stefan Kvist 87 Alvesta FI 6880 Sv. juniorrekord 2 Daniel Nyman 87 Svenljunga IK 6006 3 Tommy Nordin 88 Trångsvikens IF 5896 4 Karl-Erik Ludvigsson 88 SK Bore 5662 5 Sebastian Höglin Tordén 88 Ullevi FK 5192 6 Christoffer Pedersen 88 SK Bore 4747 7 Anders Lundell 88 KFUM Arvika IA 4488 8 Erik Almström 88 IFK Lidingö 4240 9 Daniel Hägg 87 Eslövs AIF 4087
P19
SPJUT 800 G 2006-08-06 1 Marcus Persson 87 KFUM Arvika IA 6387 2 Jonas Lohse 87 Mölndals AIK 6106 3 Robert Ruuska 87 Sollefteå GIF 6073 4 Alexander Ottosson 87 Klippans FK 5966 5 Axel Håkansson 88 Ystad IF 5651 6 Joel Thorén 87 Hammarby IF 5507 7 Jonas Elgered 87 Hammarby IF 4910 8 Johan Holmberg 88 Södertälje IF 4633 9 Andreas Blom 88 Eslövs AIF 3711
K22
100 M FINAL Vind: +0,5 2006-08-04 1 Evelina Lunner 86 Västerås FIK 11.96 2 Malin Ström 86 Bollnäs FIK 12.00 3 Elin Lundqvist 86 IF Göta 12.24 4 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå AIK FI 12.44 5 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors AIF 12.46 6 Emma Salomonsson 84 Mölndals AIK 12.50 7 Helena Norberg 86 Huddinge AIS 12.89
K22
200 M FINAL Vind: +0,9 2006-08-06 1 Emma Björkman 86 IF Göta 24.31 2 Malin Ström 86 Bollnäs FIK 24.58 3 Evelina Lunner 86 Västerås FIK 24.75 4 Pernilla Tornemark 85 Malmö AI 24.99 5 Emma Magnusson 85 IFK Växjö 25.26 6 Elin Lundqvist 86 IF Göta 25.29 7 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå AIK FI 25.66 8 Therese Gustavsson 85 IF Göta 25.87
K22
400 M FINAL 2006-08-05 1 Pernilla Tornemark 85 Malmö AI 55.91 2 Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro 58.76 3 Maria Lindelöf 84 IF Göta 60.03 4 Elin Lundqvist 86 IF Göta 60.04 5 Maria Ericsson 85 Rånäs 4 H 60.56 6 Karin Fast 86 Ullevi FK 60.77 7 Amy Quiuones 84 Göteborgs Kvinnli 61.00
K22
800 M FINAL 2006-08-06 1 Jenny Holmroos 86 Västerås FIK 2.09.60 2 Elin Wiik 85 Hässelby SK 2.09.82 3 Magdalena Ottersten 85 Hässelby SK 2.09.85 4 Moa Westman 86 Rånäs 4 H 2.11.17 5 Jenny Olsson 85 KFUM Örebro 2.11.65 6 Hanna Ribers 85 Motala AIF 2.15.80 7 Maria Lindelöf 84 IF Göta 2.17.33 8 Karin Fasth 86 Ullevi FK 2.19.24 9 Caroline Rönnlund 86 Huddinge AIS 2.25.83
K22
1500 M FINAL 2006-08-04 1 Magdalena Ottersten 85 Hässelby SK 4.30.52 2 Moa Westman 86 Rånäs 4 H 4.33.46 3 Hanna Holst 85 Rånäs 4 H 4.36.08 4 Petra Kindlund 85 Falu IK 4.37.54 5 Ann-Sofie Landström 85 Spårvägens FK 4.38.20 6 Hanna Ribers 85 Motala AIF 4.54.30 7 Linnéa Smeds 85 Spårvägens FK 4.55.17 8 Caroline Rönnlund 86 Huddinge AIS 5.01.23 9 Terese Friman 84 Högby IF 5.07.24 Jenny Holmroos 86 Västerås FIK Bröt
K22
5000 M FINAL 2006-08-06 1 Kim Blomkvist 84 Ärla IF 18.23.40 11,14,34 2 Petra Kindlund 85 Falu IK 18.31.12 11,01,44 3 Lovisa Backemar 85 FK Studenterna 18.35.62 11,14,64 4 Marie Eriksson 86 Tväråselets AIF 19.24.93 11,21,38 5 Terese Friman 84 Högby IF 19.42.97 11,25,77 Susanne Sjöstrand 86 FK Studenterna Bröt
K22
100 M HÄCK 84,0 CM FINAL Vind: +1,3 2006-08-05 1 Johanna Sjöström 86 Västerås FIK 14.15 2 Emma Magnusson 85 IFK Växjö 14.24 3 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 15.07 4 Johanna Höglund 84 Upsala IF 15.29 5 Moa Larsson 85 Ullevi FK 15.43
K22
400 M HÄCK 76,2 CM FINAL 2006-08-06 1 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors AIF 1.00.62 2 Therese Gustavsson 85 IF Göta 1.00.93 3 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 1.03.43 4 Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro 1.06.49 5 Karolina Bussnyák 84 IFK Tumba 1.07.99 6 Isabelle Eriksson 86 Nyköpings BIS 1.10.00 Sara Voltaire 84 Täby IS Bröt
K22
2000 M HINDER FINAL 2006-08-05 1 Hanna Holst 85 Rånäs 4 H 7.02.23 2 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalens AIK 7.14.07 3 Ann-Sofie Landström 85 Spårvägens FK 7.16.56 4 Sofie Eklund 84 IFK Tumba 7.57.40 Jenny Nilsson 85 Hässelby SK Bröt
K22
HÖJDHOPP 2006-08-04 1 Sandra Asplund 85 IFK Umeå 177 2 Erica Jarder 86 Spårvägens FK 175 3 Camilla Westerlund 85 Spårvägens FK 169 4= Johanna Höglund 84 Upsala IF 157 4= Rebecka Eliasson 86 Örgryte IS 157
K22
STAVHOPP 2006-08-06 1 Cecilia Jansson 85 Göteborgs Kvinnli 351 2 Caroline Ivarsson 85 Malmö AI 346 3 Natalie Karlsson 86 Råby-Rekarne FIF 329 4 Madeleine Carlzon 84 IK Ymer 321 5 Caroline Fougman 84 Gefle IF 301 Lovisa Eliasson 85 Ullevi FK Ej res.
K22
LÄNGDHOPP 2006-08-06 1 Erica Jarder 86 Spårvägens FK 590 +0,9 2 Elin Andersson 86 Hässelby SK 564 -0,7 3 Madelen Nylander 84 Örbyhus IF 563 +1,0 4 Malin Marmbrandt 85 Enköpings AIF 542 +0,9 5 Marie Barenfeld 85 IFK Växjö 535w +2,7
533 +1,1 6 Marléne Lindström 85 Ununge IF 530 +1,3 Pernilla Tornemark 85 Malmö AI Ej res. +0,4
K22
TRESTEG 2006-08-04 1 Madelen Nylander 84 Örbyhus IF 1253w +2,4
1229 -0,5 2 Erica Jarder 86 Spårvägens FK 1249w +2,8
1243 +1,7 3 Sara Sköldin 85 IF Kville 1211 +0,7 4 Ida Niia 86 Nedre Soppero IK 1174 +1,8 5 Malin Marmbrandt 85 Enköpings AIF 1166 +1,4 6 Amy Quiuones 84 Göteborgs Kvinnli 1092w +2,3
K22
KULA 4,0 KG 2006-08-05 1 Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS 1388 2 Marie Barenfeld 85 IFK Växjö 1338 3 Mikaela Johansson 84 Ärla IF 1293 4 Veronica Lundgren 86 Ånge BI-81 1201 5 Johanna Höglund 84 Upsala IF 1026
K22
DISKUS 1,0 KG 2006-08-05 1 Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS 4220 2 Caroline Höglund 85 IF Göta 4135 3 Jessica Larsson 85 Skellefteå AIK FI 4011 4 Camilla Westerlund 85 Spårvägens FK 3939 5 Maria Jansson 86 Götlunda IF 3758 6 Marie Barenfeld 85 IFK Växjö 3706 7 Emma Johannesson 84 Ullevi FK 3648 8 Mikaela Johansson 84 Ärla IF 3605
K22
SLÄGGA 4,0 KG 2006-08-06 1 Emma Johannesson 84 Ullevi FK 5730 2 Annika Hjelm 86 Huddinge AIS 5624 3 Josefin Berg 85 Östhammar FI 5432 4 Mikaela Johansson 84 Ärla IF 5012 5 Ida Fälted 85 Ullevi FK 4919 6 Emma Jones 85 Ullevi FK 4865 7 Emma Ståhlberg 86 Spårvägens FK 4782 8 Veronica Lundgren 86 Ånge BI-81 4366 9 Jessica Larsson 85 Skellefteå AIK FI 4268
K22
SPJUT 600 G 2006-08-06 1 Marléne Lindström 85 Ununge IF 4851 2 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 4450 3 Marie Barenfeld 85 IFK Växjö 4191 4 Madeleine Frykholm 84 IF Göta 4147 5 Veronica Lundgren 86 Ånge BI-81 3559
F19
100 M FÖRSÖK 1 Vind: +0,0 2006-08-04 1 Nina Runvik 87 Malmö AI 12.17 F 2 Julia Skugge 88 Glanshammars IF 12.34 F 3 Emilia Rundqvist 88 FIK Kalmarsund 12.39 F 4 Sofia Rahdevi 87 IK Finish 12.63 5 Victoria Waldemarsson 88 Klippans FK 12.92 FÖRSÖK 2 -0,4 2006-08-04 1 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FIF 12.02 F 2 Linnea Norman 87 IF Göta 12.33 F 3 Louise Martin 87 Hässelby SK 12.48 4 Anna Wemmert 88 IFK Helsingborg 12.73 5 Cecilia Edfors 87 Sollefteå GIF 12.87 6 Hanna Nilsson 88 Ullevi FK 12.90 FÖRSÖK 3 +0,8 2006-08-04 1 Elin Backman 88 IFK Helsingborg 12.07 F 2 Therese Bohlén Kinn 87 Ullevi FK 12.25 F 3 Anette Broselid 88 FIK Kalmarsund 12.45 F 4 Caroline Bertheau 87 Malmö AI 12.53 5 Louise Johansson 88 Umedalens IF 12.63 6 Desirée Andersson 88 Rånäs 4 H 13.09 FINAL +0,0 2006-08-04 1 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FIF 12.00 2 Therese Bohlén Kinn 87 Ullevi FK 12.22 3 Nina Runvik 87 Malmö AI 12.26 4 Elin Backman 88 IFK Helsingborg 12.28 5 Julia Skugge 88 Glanshammars IF 12.35 6 Linnea Norman 87 IF Göta 12.43 7 Emilia Rundqvist 88 FIK Kalmarsund 12.45 8 Anette Broselid 88 FIK Kalmarsund 12.54
F19
200 M FÖRSÖK 1 Vind: +1,8 2006-08-06 1 Elin Backman 88 IFK Helsingborg 25.18 F 2 Therese Bohlén Kinn 87 Ullevi FK 25.31 F 3 Louise Johansson 88 Umedalens IF 26.33 4 Frida Svensson 88 IFK Växjö 26.44 5 Anna Setterberg 87 Motala AIF 27.49 6 Anna Svensson 87 Eslövs AIF 27.74 FÖRSÖK 2 +1,8 2006-08-06 1 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FIF 24.75 F 2 Nina Runvik 87 Malmö AI 24.94 F 3 Caroline Enberg 87 Täby IS 25.57 F 4 Nathalie Sandell 87 IK Finish 26.61 5 Camilla Eriksson 88 Västerås FIK 26.81 6 Hanna Jönsson 88 Eslövs AIF 27.46 FÖRSÖK 3 -1,4 2006-08-06 1 Sofie Persson 87 IFK Helsingborg 25.26 F 2 Linnea Norman 87 IF Göta 25.77 F 3 Louise Martin 87 Hässelby SK 25.93 F 4 Melinda Ymsén 88 KFUM Kristianstad 26.44 5 Hanna Nilsson 88 Ullevi FK 26.63 6 Jessica Hermansson 88 Eslövs AIF 26.81 FINAL +1,4 2006-08-06 1 Nina Runvik 87 Malmö AI 24.47 2 Elin Backman 88 IFK Helsingborg 24.63 3 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FIF 24.68 4 Therese Bohlén Kinn 87 Ullevi FK 24.71 5 Sofie Persson 87 IFK Helsingborg 25.27 6 Louise Martin 87 Hässelby SK 25.53 7 Caroline Enberg 87 Täby IS 26.14 Linnea Norman 87 IF Göta Ej start
F19
400 M FÖRSÖK 1 2006-08-04 1 Frida Flodström 87 Turebergs FK 58.12 F 2 Sofia Grahm 87 Täby IS 59.52 F 3 Caroline Jansson 88 Göteborgs Kvinnli 60.13 F 4 Anna Setterberg 87 Motala AIF 60.79 F 5 Tilde Johnson 88 Järvsö IF 62.96 Elin Backman 88 IFK Helsingborg Ej start FÖRSÖK 2 2006-08-04 1 Sofie Persson 87 IFK Helsingborg 55.90 F 2 Caroline Enberg 87 Täby IS 57.87 F 3 Mikaela Grahm 87 Täby IS 58.72 F 4 Carolina Eriksson 88 Hässelby SK 59.44 F 5 Louisa Brandt 88 Solna FK 61.19 6 Anna Svensson 87 Eslövs AIF 62.07 FINAL 2006-08-05 1 Sofie Persson 87 IFK Helsingborg 54.96 2 Frida Flodström 87 Turebergs FK 55.55 3 Caroline Enberg 87 Täby IS 56.29 4 Mikaela Grahm 87 Täby IS 57.81 5 Carolina Eriksson 88 Hässelby SK 58.37 6 Caroline Jansson 88 Göteborgs Kvinnli 58.91 7 Sofia Grahm 87 Täby IS 58.92 8 Anna Setterberg 87 Motala AIF 60.67
F19
800 M FINAL 2006-08-06 1 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2.11.63 2 Lisa Voltaire 87 Täby IS 2.14.18 3 Erika Fyrvall 87 Turebergs FK 2.14.44 4 Anna Berg 88 Täby IS 2.18.15 5 Malin Bergestam 88 Kils AIK 2.19.36 6 Sofia Lilja 88 Sävedalens AIK 2.19.48 7 Emma Lundin 88 IFK Lidingö 2.20.40 8 Cecilia Instebö 87 Turebergs FK 2.21.14 9 Elina Nygren 88 Ärla IF 2.21.46 10 Nathalie Gyllenhammar 88 Sävedalens AIK 2.24.33
F19
1500 M FINAL 2006-08-04 1 Christina Lindblom 88 Hässelby SK 4.39.52 2 Lisa Voltaire 87 Täby IS 4.45.78 3 Johanna Strömberg 87 Hälle IF 4.46.30 4 Erika Fyrvall 87 Turebergs FK 4.46.36 5 Sandra Fransson 88 IFK Växjö 4.51.09 6 Karin Dahllöf 87 Mölndals AIK 4.55.91 7 Frida Jönsson 87 Eslövs AIF 5.04.25 8 Elina Nygren 88 Ärla IF 5.13.49
F19
3000 M FINAL 2006-08-06 1 Christina Lindblom 88 Hässelby SK 10.02.36 2 Lena Örn 88 SoIK Hellas 10.03.44 3 Sandra Fransson 88 IFK Växjö 10.36.65 4 Cecilia Norrbom 88 Turebergs FK 10.43.27 5 Hanna Jansson 87 IF Hagen 11.00.35 6 Johanna Strömberg 87 Hälle IF 11.00.82 7 Frida Jönsson 87 Eslövs AIF 11.01.81 8 Miranda Kvist 88 FK Studenterna 11.53.40 9 Diana Nordén 87 Nyköpings BIS 12.19.54
F19
100 M HÄCK 84 CM FÖRSÖK 1 Vind: -1,8 2006-08-05 1 Ellinore Hallin 87 Enköpings AIF 14.87 F 2 Erika Persson 88 IF Göta 14.92 F 3 Elise Råman Delin 88 Upsala IF 15.66 F 4 Sofia Larsson 88 IF Göta 15.95 F 5 Victoria Westling 88 Motala AIF 16.15 FÖRSÖK 2 -1,3 2006-08-05 1 Frida Blomqvist 87 Hökensås U-R 14.64 F 2 Emilia Rundqvist 88 FIK Kalmarsund 14.78 F 3 Elin Martinsson 88 Gefle IF 15.15 F 4 Petra Andersson 88 Ullevi FK 15.90 F 5 Donya Mohammadian 87 Trollhättans SK 16.79 FINAL -1,0 2006-08-05 1 Emilia Rundqvist 88 FIK Kalmarsund 14.14 2 Ellinore Hallin 87 Enköpings AIF 14.36 3 Frida Blomqvist 87 Hökensås U-R 14.37 4 Elin Martinsson 88 Gefle IF 14.72 5 Erika Persson 88 IF Göta 14.73 6 Petra Andersson 88 Ullevi FK 15.61 7 Sofia Larsson 88 IF Göta 15.65 8 Elise Råman Delin 88 Upsala IF 15.66
F19
300 M HÄCK 76,2 CM FÖRSÖK 1 2006-08-05 1 Louise Martin 87 Hässelby SK 43.81 F 2 Caroline Enberg 87 Täby IS 44.61 F 3 Elin Martinsson 88 Gefle IF 44.94 F 4 Cecilia Edfors 87 Sollefteå GIF 45.44 F 5 Mikaela Grahm 87 Täby IS 45.53 F Nathalie Sandell 87 IK Finish Bröt FÖRSÖK 2 2006-08-05 1 Sofia Stensjö 88 Hässelby SK 44.53 F 2 Jessica Hermansson 88 Eslövs AIF 45.00 F 3 Malin Olsson 88 Kils AIK 45.35 F 4 Lina Nätterlund 88 Gefle IF 46.17 5 Sofia Grahm 87 Täby IS 47.32 6 Elin Nilsson 88 IFK Växjö 47.91 7 Sofia Bergkvist 88 Mariestads AIF 48.20 FINAL 2006-08-06 1 Louise Martin 87 Hässelby SK 43.21 2 Sofia Stensjö 88 Hässelby SK 43.50 3 Caroline Enberg 87 Täby IS 44.17 4 Malin Olsson 88 Kils AIK 44.67 5 Mikaela Grahm 87 Täby IS 45.00 6 Elin Martinsson 88 Gefle IF 45.51 7 Cecilia Edfors 87 Sollefteå GIF 45.54 8 Jessica Hermansson 88 Eslövs AIF 45.62
F19
2000 M HINDER FINAL 2006-08-05 1 Lena Örn 88 SoIK Hellas 6.55.73 2 Cecilia Norrbom 88 Turebergs FK 7.17.58 3 Hanna Jansson 87 IF Hagen 7.22.04 4 Karin Dahllöf 87 Mölndals AIK 7.22.86 5 Anna Forshuvud 88 IFK Helsingborg 7.57.52 Maria Söderström 88 Täby IS Bröt
F19
HÖJDHOPP 2006-08-06 1 Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF 184 2 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK 179 3 Anna Alexson 87 Kyrkhults SK 173 4 Christin Fransson 88 Sundsvalls FI 166 5 Karolina Lindén 87 Malmö AI 163 6= Frida Blomqvist 87 Hökensås U-R 163 6= Anna Flodin 88 Strands IF 163 8 Katarina Stensson 88 KFUM Örebro 159 9 Josefin Svensson 88 Falkenbergs IK 159 10 Victoria Westling 88 Motala AIF 155 Daniella Eriksson 87 Enköpings AIF Ej start
F19
STAVHOPP 2006-08-05 1 Emelie Gustavsson 88 Malmö AI 392 2 Fanny Berglund 88 Göteborgs Kvinnli 377 3 Isabell Lilja 88 Malmö AI 360 4 Martina Wahnström 87 Ullevi FK 360 5= Sara Klevell 88 Göteborgs Kvinnli 332 5= Karin Sindsjö 87 IF Göta 332 7 Victoria Waldemarsson 88 Klippans FK 320 8 Hanna Hirvelä 87 Kvarnsvedens FIK 302 Lina Nygren 87 Söderhamns IF Ej start
F19
LÄNGDHOPP, KVAL 2006-08-04 1 Emelie Nilsson 88 Falkenbergs IK 569 +0,7 Q 2 Melinda Ymsén 88 KFUM Kristianstad 551w +2,8 Q 3 Johanna Wikström 87 Huddinge AIS 547w +2,3 Q 4 Jasmine Andersson 88 FIK Kalmarsund 545 +0,8 Q 5 Erika Persson 88 IF Göta 545 +0,6 Q 6 Sofia Rahdevi 87 IK Finish 536 +1,5 q 7 Elise Råman Delin 88 Upsala IF 534 +1,7 q 8 Ellinore Hallin 87 Enköpings AIF 529 +1,6 q 9 Sofie Lindesten 88 Spårvägens FK 527 +0,8 q 10 Erica Jonasson 88 IFK Växjö 519 +1,3 q 11 Maria Axelsson 88 Hovslätts IK 516 +0,9 q 12 Petra Andersson 88 Ullevi FK 493 +1,0 q 13 Lina Nätterlund 88 Gefle IF 492 -0,5 14 Sofia Bejgarn 88 Spårvägens FK 491 -0,5 15 Annie Thorold 88 Mariestads AIF 491 +0,5 16 Maja Lidén 88 IFK Helsingborg 457 +0,0 Christin Fransson 88 Sundsvalls FI Ej res. Linda Berntsson 87 Varbergs GIF Ej start
F19
LÄNGDHOPP, FINAL 2006-08-04 1 Emelie Nilsson 88 Falkenbergs IK 580 +0,2 2 Ellinore Hallin 87 Enköpings AIF 554 +0,2 3 Sofia Rahdevi 87 IK Finish 550 +0,0 4 Erika Persson 88 IF Göta 549 +1,5 5 Jasmine Andersson 88 FIK Kalmarsund 539 +1,5 6 Melinda Ymsén 88 KFUM Kristianstad 538 +0,7 7 Elise Råman Delin 88 Upsala IF 526w +2,2
521 +0,0 8 Johanna Wikström 87 Huddinge AIS 523 +0,3 9 Sofie Lindesten 88 Spårvägens FK 503 +1,5 10 Maria Axelsson 88 Hovslätts IK 502 +1,3 11 Petra Andersson 88 Ullevi FK 497 +0,0 12 Erica Jonasson 88 IFK Växjö 377 +1,5
F19
TRESTEG, KVAL 2006-08-06 1 Martina Wahnström 87 Ullevi FK 1192 +0,8 Q 2 Anna Alexson 87 Kyrkhults SK 1186 +0,7 Q 3 Elin Husén 87 SoIK Hellas 1185 -0,7 Q 4 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK 1177 +0,3 Q 5 Frida Blomqvist 87 Hökensås U-R 1142 +1,0 Q 6 Erika Persson 88 IF Göta 1136 +0,0 Q 7 Camilla Eriksson 88 Västerås FIK 1131 +0,8 Q 8 Sofie Lindesten 88 Spårvägens FK 1129 +1,0 Q 9 Åse Lundin 88 Göteborgs Kvinnli 1126 +0,0 Q 10 Frida Torstensson 87 Malmö AI 1124 +0,0 q 11 Fredrica Andersson 88 Upsala IF 1108 -1,7 q 12 Annie Thorold 88 Mariestads AIF 1103 -0,7 q 13 Stina Nilsson 87 IFK Umeå 1096 -1,8 14 Daniella Eriksson 87 Enköpings AIF 1092 +1,4 15 Jasmine Andersson 88 FIK Kalmarsund 1089 +0,0 16 Sofia Bergkvist 88 Mariestads AIF 1086 +0,0 17 Elise Råman Delin 88 Upsala IF 1066 -1,6 18 Sarah Nodbrant 88 Hovslätts IK 1065 +1,8 19 Amelie Engström 87 IFK Lidingö 1031 -3,2 20 Sofia Bejgarn 88 Spårvägens FK 994 -2,5
F19
TRESTEG, FINAL 2006-08-06 1 Elin Husén 87 SoIK Hellas 1230 +0,3 2 Anna Alexson 87 Kyrkhults SK 1227 -0,1 3 Martina Wahnström 87 Ullevi FK 1217 +0,0 4 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK 1196 +1,3 5 Frida Blomqvist 87 Hökensås U-R 1184 +1,7 6 Camilla Eriksson 88 Västerås FIK 1182 +1,3 7 Erika Persson 88 IF Göta 1169 +0,6 8 Sofie Lindesten 88 Spårvägens FK 1140 +1,0 9 Frida Torstensson 87 Malmö AI 1129 -0,1 10 Åse Lundin 88 Göteborgs Kvinnli 1125 +0,0 11 Annie Thorold 88 Mariestads AIF 1102 +1,7 12 Fredrica Andersson 88 Upsala IF 1098w +2,8
1081 -1,5
F19
KULA 4,0 KG 2006-08-05 1 Ellinore Hallin 87 Enköpings AIF 1316 2 Anna Wikström 87 IFK Tumba 1291 3 Maria Bengtsson 88 IFK Växjö 1250 12,38 4 Jenny Johansson 88 Västerås FIK 1250 11,83 5 Jonna Olsson 88 Vittsjö GoIK 1209 6 Johanna Wikström 87 Huddinge AIS 1169 7 Josefine Bark 88 Huddinge AIS 1086 8 Hanna Jönsson 88 Eslövs AIF 1039 9 Karin Höglund 87 Mölndals AIK 994 10 Åsa Larsson 88 Gotländsk FI 970
F19
DISKUS 1,0 KG 2006-08-06 1 Jasmine Henriksson 88 Eslövs AIF 4609 2 Jenny Johansson 88 Västerås FIK 4433 3 Karolina Pedersen 87 Ullevi FK 3848 4 Ellinor Forssander 88 Mariestads AIF 3837 5 Åsa Westberg 87 IF Vingarna 3789 6 Sofia Larsson 88 IF Göta 3784 7 Therese Öhman 88 Skellefteå AIK FI 3493 8 Erica Jonasson 88 IFK Växjö 3247 9 Maria Bengtsson 88 IFK Växjö 3213 10 Josefine Bark 88 Huddinge AIS 3062 11 Linda Tärnedal 88 Sollefteå GIF 2916 12 Malin Johansson 88 IF Udd 2879 13 Åsa Larsson 88 Gotländsk FI 2381 Anna Wikström 87 IFK Tumba Ej res. Elina Bengtsson 88 Motala AIF Ej res.
F19
SLÄGGA 4,0 KG 2006-08-04 1 Karolina Pedersen 87 Ullevi FK 6063 2 Johanna Rydberg 88 Västerås FIK 5020 3 Ellinor Forssander 88 Mariestads AIF 4887 4 Emmie Borgqvist 88 IF Udd 4718 5 Angelica Persson 88 Västerås FIK 4378 6 Therése Gävert 88 Huddinge AIS 4133 7 Maria Pettersson 87 IFK Kristinehamn 4132 8 Maria Bengtsson 88 IFK Växjö 4122 9 Åsa Westberg 87 IF Vingarna 3911 10 Mikaela Franke Rydén 88 IFK Lidingö 3707 11 Gullan Andersson 87 KFUM Arvika IA 3602 12 Åsa Bengtlars 87 Turebergs FK 3551 13 Jenny Abrahamsson 87 IF Udd 3371
F19
SPJUT 600 G 2006-08-05 1 Anna Boberg 87 Tibro AIK 4369 2 Hanna Jönsson 88 Eslövs AIF 4353 3 Isabell Gradin 88 Sundsvalls FI 4083 4 Josefin Nilsson 88 Hässelby SK 3990 5 Pernilla Wittiko 88 Haparanda SKT 3634 6 Jenny Johansson 88 Västerås FIK 3620 7 Caroline Nilsson 87 IK Orient 3453 8 Ellinore Hallin 87 Enköpings AIF 3426 9 Nadja Trygg 88 Hammarby IF 3088 10 Lina Pohl 87 KFUM Örebro 3051 11 Anna Fyhr 88 Valbo AIF 2890

Maila ansvarig utgivare, webmaster. Senast uppdaterad 14-aug-06
All contents copyright 2000-2006 Huddinge AIS Friidrott. All rights reserved