Svenska Friidrottsförbundet
Svenska Friidrottsförbundet

Huddinge AIS Friidrott

Huddinge AIS friidrott


Index

Tidsprogram

Gruppindelning

Anmälda

Resultat

Startsidan

Resultat Svenska friidrottscupen 2004

Jag är nu klar med korrekturläsningen. Hittade tre fel. Män längd Markus Ottesen 691 med +0,0 i vind (i stället för 529). Tobias Thor 585 med +0,1 (i stället för 578). Kvinnor tresteg Charlotta Brishammar med 1127 med +1,8 ( i stället för 1124). /GO

Det har uppdagats att det ligger fel poängtablå för herrarna på hemsidan. Den är före stafetterna. Ändringarna är även införda i resultatlistan.

Riktiga siffrorna är följande:
1 Hammarby 76,5 p
2 Huddinge 72,5 p
3 Upsala IF 58 p
4 Falu IK 57 p
5 FGF Gotland 56 p
6 Råby-Rekarne 53 p

   
M
100 M Vind: -0,4 1 Anders Boyacioglu 76 Huddinge AIS 11.49 2 David Andersson 85 Hammarby IF 11.61 3 Claes Martin Hansson 71 Gotländsk FI 11.70 4 Andreas Andersson 87 Upsala IF 11.87 5 Linus Frölish 87 Råby-Rekarne FIF 12.54 6 Jens Nitér 84 Falu IK 12.63
M
200 M -3,14 1 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby IF 23.12 2 Carl A Westberg 86 Falu IK 23.17 3 Anders Boyacioglu 76 Huddinge AIS 23.24 4 Andreas Andersson 87 Upsala IF 23.88 5 Frat Kanat 85 Råby-Rekarne FIF 24.91 6 Johannes Daun 84 Gotländsk FI 25.55
M
400 M 1 Fredrik Karlsson 78 Hammarby IF 50.68 2 Leo Silvén Möller 88 Huddinge AIS 52.12 3 Martin Backéus 85 Falu IK 53.46 4 Mathias Stjernlöf 86 Råby-Rekarne FIF 54.39 5 Martin Stenman Andersson 87 Upsala IF 55.92 6 Gustav Hansson 84 Gotländsk FI 56.74
M
800 M 1 Rickard Pell 79 Hammarby IF 1.54.66 57,01 2 Fredrik Rohlén 75 Falu IK 1.57.17 56,83 3 Mathias Stjernlöf 86 Råby-Rekarne FIF 2.07.03 1,03,38 4 Emil Albrektsson 87 Upsala IF 2.07.18 1,02,74 5 Andreas Grönström 88 Gotländsk FI 2.12.99 1,03,02 6 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge AIS 2.15.91 1,05,18
M
1500 M 1 Per Synnerman 71 Hammarby IF 4.15.54 2 Adam Steén 84 Falu IK 4.19.03 3 Daniel Hejdström 79 Gotländsk FI 4.30.30 4 Dan Bergström 89 Huddinge AIS 4.31.62 5 Mikael Mattsson 79 Upsala IF 4.35.00 6 Marcus Stjernlöf 85 Råby-Rekarne FIF 4.36.73
M
5000 M 1 Mounir El Guerouaoui 76 Hammarby IF 14.59.23 8,57,78 2 Olof Thunegard 68 Gotländsk FI 16.01.44 9,30,37 3 Henrik Åkerlund 86 Huddinge AIS 16.20.04 9,34,17 4 Tommy Vikman 76 Upsala IF 17.36.62 10,26,07 5 Emil Stahl 86 Falu IK 18.03.17 10,45,60 6 Patrik Lind 87 Råby-Rekarne FIF 18.10.22 10,45,97
M
110 M HÄCK Vind: -2,12 1 Magnus Norberg 79 Huddinge AIS 14.94 2 Erik Larsson 80 Gotländsk FI 15.55 3 Urban Gustafsson 69 Upsala IF 15.58 4 Sebastian Lindén 83 Falu IK 16.17 5 Andreas Ericsson 71 Råby-Rekarne FIF 16.66 6 Fredrik Andersson 85 Hammarby IF 16.76
M
400 M HÄCK 1 Magnus Norberg 79 Huddinge AIS 55.48 2 Johan Klinteskog 81 Hammarby IF 56.61 3 Samuel Lindén 86 Falu IK 58.61 4 Johan Smitterberg 81 Gotländsk FI 64.22 5 Muhannad Abdoul Karim 88 Råby-Rekarne FIF 70.04 Daniel Lundvall 76 Upsala IF Ej start
M
3000 M HINDER 1 Johan Lindberg 80 Upsala IF 9.26.31 2 Björn Gustafsson 79 Hammarby IF 9.38.62 3 Daniel Hejdström 79 Gotländsk FI 10.18.83 4 Fredrik Josefsson 82 Huddinge AIS 10.35.90 5 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne FIF 11.22.10 Vakant 00 Falu IK Ej start
M
HÖJDHOPP 1 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne FIF 210 2 Per Nordlund 69 Upsala IF 203 3 Niclas Liedberg 88 Hammarby IF 192 4 Josef Karnebäck 87 Gotländsk FI 187 5 Samuel Lindén 86 Falu IK 187 6 Patrik Sjöbom 86 Huddinge AIS 182
M
STAVHOPP 1 Bo Jacobsson 72 Gotländsk FI 431 2 Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS 380 2 Joel Thorén 87 Hammarby IF 380 4 Daniel Graf 69 Råby-Rekarne FIF 360 5 Martin Stenman Andersson 87 Upsala IF 320 6 Carl Tyllström 90 Falu IK 290
M
LÄNGDHOPP 1 Markus Ottesen 81 Falu IK 694w +2,3
691 +0,0 2 Erik Nordström 86 Hammarby IF 661w +2,5
449 +0,4 3 Patrik Stenström 72 Gotländsk FI 621w +2,1 4 Christian Forsell 79 Råby-Rekarne FIF 619 +0,7 5 Jesper Granlund 86 Huddinge AIS 617w +2,7
536 +1,3 6 Tobias Thor 87 Upsala IF 593w +2,4
585 +0,1
M
TRESTEG 1 Johan Attersand 74 Hammarby IF 1502 +1,3 2 Sebastian Lindén 83 Falu IK 1501w +3,6
- 3 Lars Häggberg 65 Huddinge AIS 1353w +2,4
1315 +1,4 4 Josef Karnebäck 87 Gotländsk FI 1320 +1,8 5 Richard Andersson 87 Upsala IF 1221 +1,9 6 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne FIF 1168w +2,1
1153 +1,0
M
KULA 1 Henrik Wennberg 66 Upsala IF 1702 2 Daniel Jonsson 74 Råby-Rekarne FIF 1617 3 Linus Bernhult 75 Huddinge AIS 1509 4 Erik Larsson 80 Gotländsk FI 1479 5 Ibro Ribic 86 Falu IK 1357 6 Niklas Kleebinder 77 Hammarby IF 1163
M
DISKUS 1 Henrik Wennberg 66 Upsala IF 5497 2 Linus Bernhult 75 Huddinge AIS 5140 3 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne FIF 4079 4 Niklas Kleebinder 77 Hammarby IF 3866 5 Lars Gustafsson 00 Falu IK 3771 6 Håkan Jacobsson 44 Gotländsk FI 2751
M
SLÄGGA 1 Tony Settle 75 Råby-Rekarne FIF 5756 2 Magnus Mårtensson 71 Hammarby IF 4953 3 Ibro Ribic 86 Falu IK 4937 4 Kenneth Bergén 69 Huddinge AIS 4651 5 Niklas Uhlin 70 Upsala IF 4488 6 Tore Olofsson 61 Gotländsk FI 4176
M
SPJUT 1 Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne FIF 5992 2 Mikael Alsterbåge 72 Huddinge AIS 5756 3 Johan Levin 70 Upsala IF 5739 4 Gustav Melen 82 Gotländsk FI 5614 5 Joel Thorén 87 Hammarby IF 5350 6 Mikael Söderlund 74 Falu IK 5080
M
4X100 M 1 Huddinge AIS 44.05
Jesper Granlund-86, Daniel Hillgren-86,
Magnus Norberg-79, Anders Boyacioglu-76 2 Falu IK 44.24
Samuel Lindén-86, Sebastian Lindén-83,
Markus Ottesen-81, Carl A Westberg-86 3 Upsala IF 44.97
Tobias Thor-87, Urban Gustafsson-69,
Per Nordlund-69, Andreas Andersson-87 4 Gotländsk FI 46.00
Josef Karnebäck-87, Erik Larsson-80,
Clas Martin Hansson-71, Johannes Daun-84 Råby-Rekarne FIF Diskv.
Daniel Graff-69, Christian Forsell-79,
Oskar Jonsson-81, Linus Frölish-87 Hammarby IF Bröt
David Andersson-85, Patrik Rosencrantz-86,
Henrik Norgren-87, Fredrik Andersson-85
M
SLUTSTÄLLNING 1 HAMMARBY IF 76.50 2 Huddinge AIS 72.50 3 Upsala IF 58.00 4 Falu IK 57.00 5 Gotländsk FI 56.00 6 Råby-Rekarne FIF 53.00
K
100 M Vind: -2,9 1 Maria Teilman 86 Hammarby IF 12.42 2 Mariama Sambou 88 Huddinge AIS 12.77 3 Therese Hammarlund 77 Falu IK 12.93 4 Sara Frykedal 87 Turebergs FK 13.14 5 Frida Mikaelsson 84 IFK Lidingö 13.19 6 Sara Mentzer 78 Gefle IF 13.32
K
200 M -0,61 1 Mariama Sambou 88 Huddinge AIS 25.84 2 Julia Lärkert 89 IFK Lidingö 26.06 3 Jessica Svensson 86 Turebergs FK 26.51 4 Therese Hammarlund 77 Falu IK 26.55 5 Camilla Carls 86 Hammarby IF 26.72 6 Lina Nätterlund 88 Gefle IF 27.66
K
400 M 1 Maria Teilman 86 Hammarby IF 56.52 2 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö 57.96 3 Josefine Lundberg 86 Huddinge AIS 61.54 4 Linnéa Halvarsson 88 Turebergs FK 61.99 5 Malin Bonthron 89 Falu IK 62.70 6 Karin Funke Melin 71 Gefle IF 68.86
K
800 M 1 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö 2.15.19 1,10,18 2 Nadja Petersen 78 Huddinge AIS 2.15.31 1,10,33 3 Frida Flodström 87 Turebergs FK 2.17.29 1,09,96 4 Lisa Forsberg 89 Falu IK 2.20.70 1,10,45 5 Jessica Enlund 89 Gefle IF 2.33.25 1,15,03 6 Emmi Östlund 88 Hammarby IF 2.35.93 1,15,37
K
1500 M 1 Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö 4.47.47 2 Petra Kindlund 85 Falu IK 4.56.89 3 Jessica Wiking 87 Hammarby IF 5.01.69 4 Erika Fyrvall 87 Turebergs FK 5.07.79 5 Cecilia Höglund 81 Gefle IF 5.21.39 6 Madeleine Westerfalk 88 Huddinge AIS 6.31.31
K
5000 M 1 Emma Dahlstedt 75 IFK Lidingö 18.37.54 10,54,05 2 Sandra Hielm 82 Turebergs FK 19.03.75 11,18,79 3 Monica Kingstedt 61 Huddinge AIS 19.36.79 11,37,36 4 Ellen Söderhult 86 Hammarby IF 20.16.42 12,00,33 5 Johanna Axelsson 86 Falu IK 20.22.45 12,00,05 6 Jenny Andersson 83 Gefle IF 21.56.12 12,57,26
K
100 M HÄCK Vind: -2,53 1 Lina Quick 80 Gefle IF 14.65 2 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 15.22 3 Petra Thulin 79 Hammarby IF 15.87 4 Malin Larsson 77 Falu IK 17.25 5 Johanna Wikström 87 Huddinge AIS 18.32 Vakant 00 IFK Lidingö Ej start
K
400 M HÄCK 1 Nadja Petersen 78 Huddinge AIS 59.61 2 Charlotte Johansson 86 IFK Lidingö 66.48 3 Lovisa Lagerblad 85 Hammarby IF 66.92 4 Jessica Enlund 89 Gefle IF 73.63 5 Susanne Sjöstrand 86 Turebergs FK 93.45
K
1500 M HINDER 1 Petra Kindlund 85 Falu IK 5.25.58 2 Cecilia Norrbom 88 Turebergs FK 5.30.67 3 Emmi Östlund 88 Hammarby IF 5.37.50 4 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge AIS 5.44.10 5 Emma Lundin 88 IFK Lidingö 5.47.97
K
HÖJDHOPP 1 Helena Redborg 83 Turebergs FK 177 2 Emelie Arvidsson 87 Hammarby IF 159 3 Mikaela Westerfalk 86 Huddinge AIS 159 4 Cecilia Odén 85 Gefle IF 154 5 Ida Sjöling 81 IFK Lidingö 147 6 Elisabeth Axelsson 89 Falu IK 140
K
STAVHOPP 1 Jessica Gustavsson 87 Gefle IF 300 2 Malin Rosenberg 84 Huddinge AIS 300 3 Marie Wasserman 82 Hammarby IF 280 4 Anna Björkman 81 IFK Lidingö 280 Vakant 00 Falu IK Ej start Susanne Meckbach 81 Turebergs FK Ej start
K
LÄNGDHOPP 1 Lina Quick 80 Gefle IF 581 +1,4 2 Mikaela Westerfalk 86 Huddinge AIS 555 +0,5 3 Sara Frykedal 87 Turebergs FK 524w +4,0
521 +1,1 4 Amelie Engström 87 IFK Lidingö 509w +5,4
500 +1,0 5 Annika Andersson 86 Hammarby IF 504 +0,7 6 Victoria Bülow 88 Falu IK 497 +0,5
K
TRESTEG 1 Angelica Ström 81 Gefle IF 1185 +1,9 2 Malin Larsson 77 Falu IK 1176 +1,5 3 Helena Redborg 83 Turebergs FK 1168 +1,8 4 Annika Andersson 86 Hammarby IF 1164w +2,4
1162 +1,3 5 Charlotta Brishammar 87 IFK Lidingö 1141w +3,7
1127 +1,8 6 Pia Nilsson 86 Huddinge AIS 1020 +1,1
K
KULA 1 Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS 1350 2 Annika Larsson 70 Gefle IF 1311 3 Jenny Davidsson 87 Hammarby IF 1109 4 Siv Tornegård 60 IFK Lidingö 1013 5 Karin Jonsson 67 Falu IK 968 6 Lisa Nilsson 88 Turebergs FK 779
K
DISKUS 1 Annika Larsson 70 Gefle IF 5304 2 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge AIS 4582 3 Lina Karlsson 85 Hammarby IF 3262 4 Siv Tornegård 60 IFK Lidingö 2351 5 Linnea Andersson 90 Turebergs FK 2267 6 Monica Sundin 66 Falu IK 1654
K
SLÄGGA 1 Annika Hjelm 86 Huddinge AIS 5554 2 Madelene Fahlstedt 83 Gefle IF 5121 3 Therese Gävert 88 Hammarby IF 3663 4 Helena Bombas Holmström 84 Turebergs FK 3387 5 Gerda Sundström 00 Falu IK 3081 6 Mikaela Francke Rydén 88 IFK Lidingö 1408
K
SPJUT 1 Katarina Eklöf 74 Huddinge AIS 4648 2 Annika Pettersson 79 Gefle IF 4431 3 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 4124 4 Rosafa Krasniqi 86 Hammarby IF 3376 5 Ida Sjöling 81 IFK Lidingö 3019 6 Maria Bond 69 Falu IK 2429
K
4X100 M 1 Huddinge AIS 49.84
Johanna Lillienberg-89, Mikaela Westerfalk-86,
Johanna Wikström-87, Mariama Sambou-88 2 Hammarby IF 49.87
Titti-Chi Eriksson-00, Maria Teilman-86,
Lovisa Lagerblad-85, Camilla Carl-86 3 Turebergs FK 50.00
Lisa Nilsson-88, Sara Frykedahl-87,
Jessica Svensson-86, Jennie Hurkmans-84 4 Falu IK 50.77
Therese Hammarlund-77, Lisa Forsberg-89,
Malin Larsson-77, Victoria Bülow-88 5 Gefle IF 51.68
Sara Meltzer-78, Angelica Ström-81,
Lina Nätterlund-88, Lina Quick-80 IFK Lidingö Bröt
Frida Mikaelsson-84, Amelie Engström.87,
Charlotta Johansson-86, Julia Lärkert-89
K
SLUTSTÄLLNING 1 HUDDINGE AIS 79.00 2 Hammarby IF 68.00 3 Turebergs FK 62.00 4 Gefle IF 61.00 5 IFK Lidingö 55.00 6 Falu IK 43.00

 

Utskriftsvänlig version


Maila ansvarig utgivarewebmaster. Senast uppdaterad 24-maj-04
All contents copyright   2000-2003 Huddinge AIS Friidrott. All rights reserved